Mean Well SCW20A-15 SCW20 DC/DC converter 1.333A 20W 1 output 1pc
MPN
SCW20A-15
View Full Product Range (9)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well SCW20A-15 is a DC/DC converter module capable of delivering 1.333 A with a power output of 20 W and one output. This converter is well-suited for applications requiring stable voltage conversion in industrial and telecommunications equipment. Its compact design and reliable performance make it ideal for powering sensitive electronics from varying DC sources.
Output Voltage 15V DC
Input Voltage Range 18V DC
Power Rating 20W
Output Current 1.33A
Connection Pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 12.2 mm
Efficiency (max.) 87%
Height 12.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 1.333A
Min. input voltage 9V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 20W
Weight 18.5g
Width 20.3mm