Mean Well SCW20A-12 SCW20-series DC/DC converter 1.666A 20W 1 output
MPN
SCW20A-12
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well SCW20A-12 is a DC/DC converter module with a current rating of 1.666 A and a power output of 20 W, designed for efficient power conversion applications. It features a single output and is suitable for use in industrial, telecommunications, and data communications systems where reliable power conversion is critical. Manufactured by Mean Well, this converter is ideal for scenarios that require transformation of direct current voltage levels.
Output Voltage 12V DC
Input Voltage Range 18V DC
Power Rating 20W
Output Current 1.67A
Connection Pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 12.2 mm
Efficiency (max.) 86%
Height 12.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 1.666A
Min. input voltage 9V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 20W
PSU features DC-to-DC converter
Type DC/DC converter (module)
Weight 18.5g
Width 20.3mm