Mean Well SCW20A-05 SCW20 DC/DC converter module 4A 20W single output
MPN
SCW20A-05
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
Output Voltage 5V DC
Input Voltage Range 18V DC
Power Rating 20W
Output Current 4A
Connection Pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 12.2 mm
Efficiency (max.) 86%
Height 12.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 4A
Min. input voltage 9V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 20W
PSU features DC-to-DC converter
Type DC/DC converter (module)
Weight 18.5g
Width 20.3mm