Mean Well OWA-90E-24 PSU 24V 3.75A 90W IP67 90-264VAC
Image Representative of Range
MPN
OWA-90E-24
83 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well OWA-90E-24 is a bench power supply unit with a fixed voltage output of 24 V DC and a current rating of 3.75 A, providing 90 W of power. It is an external switching power supply featuring a cable and connector for ease of use. This power supply is typically used for applications requiring reliable DC power, such as in laboratories or workshops.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Current 3.75A
Power Rating 90W
Connection Cable + connector
Height 37.50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 171.00mm
Max. output current 3.75A
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 920.00g
Width 63.00mm