Mean Well OWA-60E-24 Bench PSU 24V DC 2.5A 60W
MPN
OWA-60E-24
View Full Product Range (16)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
56 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well OWA-60E-24 is a bench power supply unit with a fixed voltage output of 24 V DC and a current rating of 2.5 A, providing 60 W of power. It is designed for reliable and consistent power delivery in various testing and development applications. Suitable for both desk and bench use, this power supply is ideal for electronics laboratories and electronics production environments.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Voltage 24V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 2.5A
Power Rating 60W
Height 50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 220mm
Max. output current 2.5A
Max. power 60W
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 639g
Width 100mm