Mean Well NGE18E24-P1J PSU Mains Fixed Voltage 18W DC LPS Compatible
MPN
NGE18E24-P1J
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well NGE18E24-P1J is a mains power supply unit (PSU) with a fixed voltage output of 24V DC, providing 18 watts of power. This stabilised PSU features a Euro plug, making it suitable for use in European outlets, and is ideal for powering various electronic devices. Typical applications include use in consumer electronics, home automation systems, and small appliances requiring a reliable constant voltage source.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 24V DC
Cable Length 150cm
Connection Euro plug
Dim (L x W x H) 48.0 x 28.0 x 55.0 mm
Height 55.0mm
Input Voltage 370V
IP Rating IP21
Length 48.0mm
MTBF 1282800h
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -30°C
Output 5.5/2.1 coaxial connector
Power 18W
Weight 127.0g
Width 28.0mm