Mean Well NGE12E05-USB PSU 5V DC 12W LPS fixed voltage mains compatible
MPN
NGE12E05-USB
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well NGE12E05-USB is a fixed voltage mains power supply with a 5 V DC output and 12 W power rating. Featuring a Euro plug, it's ideal for providing stable power to USB-powered devices. Typical applications include charging small electronics and powering USB peripherals.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 5V DC
Connection Euro plug
Dim (L x W x H) 48.0 x 28.0 x 55.0 mm
Height 55.0mm
Input Voltage 370V
IP Rating IP21
Length 48.0mm
MTBF 1272800h
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -30°C
Output USB-A
Power 12W
Weight 86.0g
Width 28.0mm