Mean Well HLG-600H-24AB LED driver 600W dimmable IP67 surge protection
MPN
HLG-600H-24AB
Country of Origin
China
The Mean Well HLG-600H-24AB is an LED driver with a constant voltage of 600 W, delivering 12.5 to 25 A at 20.4 to 25.2 V DC. It features a 3-in-1 dimmer, an adjustable PFC circuit, and offers surge protection and overvoltage safety, making it suitable for outdoor use and on flammable surfaces. Approved for use on furniture, it's ideal for powering LED strips and other lighting
Type LED driver
Output Voltage 20.4V DC
Max Output Power 600W
Output Current 12.5A
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 280 x 144 x 48.5 mm
Height 48.5mm
IP Rating IP65
Length 280mm
Max. output current 25A
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Protection Class I
Test mark MM, SELV, UL, TÜV, CB, CE
Weight 3900g
Width 144mm