Mean Well ELG-240-24-3Y LED driver 240W 10A 24V IP67 surge protection
MPN
ELG-240-24-3Y
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
39 in stock, despatched in 4 working days
Mean Well's ELG-240-24-3Y is a powerful LED driver and constant voltage transformer suitable for outdoor use. Rated at 240 W and 10 A with a 12 - 24 V DC output, it features surge protection, overvoltage protection, and a PFC circuit. It is ideal for powering LED strips on flammable surfaces.
Type LED transformer
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 240W
Output Current 10A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 244 x 71 x 37.5 mm
Height 37.5mm
IP Rating IP67
Length 244mm
Max. output current 10A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Power (min.) 180W
Protection Class I
Weight 1.050g
Width 71mm