Mean Well ELG-150-C1750B-3Y ELG series LED driver 105W 1750mA dimmable
MPN
ELG-150-C1750B-3Y
View Full Product Range (11)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-150-C1750B-3Y is a LED driver with a constant current of 105 W and 1750 mA, supporting a voltage range of 43 to 86 V DC, and includes a 3-in-1 dimmer. This dimmable unit is suitable for flammable surfaces, approved for use on furniture, and designed for outdoor applications, featuring surge protection and a PFC circuit. Typical applications include powering LED lighting systems, particularly in
Type LED driver
Output Voltage 43V DC
Max Output Power 105W
Output Current 1.75A
Input Voltage 100 to 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 1750mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Test mark CE, CB, MM, SELV, UL, ENEC
Weight 950g
Width 63mm