Mean Well ELG-150-C1400B-3Y ELG LED driver 105W 1400mA dimmable outdoor
MPN
ELG-150-C1400B-3Y
View Full Product Range (11)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-150-C1400B-3Y is an outdoor-compatible LED driver providing a constant current of 1400 mA with a power rating of 105 W, operating within a voltage range of 54 - 107 V DC. Key features include dimmability using a 3-in-1 dimmer, PFC circuit for power efficiency, as well as surge and overvoltage protection, making it suitable for use on furniture and flammable surfaces. This robust
Type LED driver
Output Voltage 54V DC
Max Output Power 105W
Output Current 1.4A
Input Voltage 100 to 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 1400mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute 1 Constant current
Number of Outputs 1
Test mark CE, CB, MM, SELV, UL, ENEC
Weight 950g
Width 63mm