Mean Well ELG-150-C1050B-3Y elg series LED driver 105W 1050mA 3-in-1 dimmer
MPN
ELG-150-C1050B-3Y
China
View Full Product Range (11)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well ELG-150-C1050B-3Y LED driver provides a constant current of 105 W at 1050 mA within a voltage range of 72 - 143 V DC and includes a 3-in-1 dimmer. It is suitable for installation on flammable surfaces and approved for use on furniture, making it a reliable choice for both indoor and outdoor lighting applications. Featuring a PFC circuit, surge protection, and overvoltage safeguards, this versatile LED
Type LED driver
Output Voltage 72V DC
Max Output Power 105W
Output Current 1.05A
Input Voltage 100 to 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 1050mA
Max. temperature +90°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute 1 Constant current
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Test mark CE, CB, MM, UL, ENEC
Weight 950g
Width 63mm