Mean Well DPU01N-12 SPU 01 DC/DC converter 2 outputs 42mA 1W 1pc
MPN
DPU01N-12
The Mean Well DPU01N-12 is a DC/DC converter module designed for efficient energy transfer with a current rating of 42 mA and a power output of 1 W. It features two outputs, making it suitable for applications that require power distribution across multiple circuits. This module is ideal for use in telecommunications, industrial control systems, and battery-powered equipment requiring reliable voltage conversion.
Output Voltage 12V DC
Input Voltage Range 26.4V DC
Power Rating 1W
Output Current 42mA
Connection Pins
Dim (L x W x H) 19.5 x 7.2 x 10.2 mm
Efficiency (max.) 80%
Height 10.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 19.5mm
Max. output current 42mA
Min. input voltage 21.6V DC
Number of Outputs 2
Operating temperature (max.) +90°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 1W
PSU features DC-to-DC converter
Type DC/DC converter (module)
Weight 2.7g
Width 7.2mm