Mean Well DPU01M-15 DC/DC converter 1 W 2 outputs 1500 VDC insulation.
MPN
DPU01M-15
The Mean Well DPU01M-15 is a DC-DC converter module capable of delivering up to 1 watt of power with two output options and a current rating of 33 mA. This compact converter is suitable for applications requiring efficient power conversion and isolation in electronic circuits. Typical uses include powering small devices or modules that operate on a different voltage level within industrial or consumer electronic systems.
Output Voltage 15V DC
Input Voltage Range 13.2V DC
Power Rating 1W
Output Current 33mA
Connection Pins
Dim (L x W x H) 19.5 x 6.1 x 10.2 mm
Efficiency (max.) 78%
Height 10.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 19.5mm
Max. output current 33mA
Min. input voltage 10.8V DC
Number of Outputs 2
Operating temperature (max.) +90°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 1W
PSU features DC-to-DC converter
Type DC/DC converter (module)
Weight 1.8g
Width 6.1mm