Mean Well DPU01M-12 dcdc converter 1W 42mA 2 outputs 1500V isolation
MPN
DPU01M-12
The Mean Well DPU01M-12 is a DC/DC converter module designed for efficiently converting direct current, with a power rating of 1 watt and a current of 42 mA. It features dual outputs, making it suitable for applications requiring multiple DC voltage outputs from a single input source. Typical applications include use in telecommunications, industrial electronics, and systems requiring isolated power conversion.
Output Voltage 12V DC
Input Voltage Range 13.2V DC
Power Rating 1W
Output Current 42mA
Connection Pins
Dim (L x W x H) 19.5 x 6.1 x 10.2 mm
Efficiency (max.) 83%
Height 10.2mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 19.5mm
Max. output current 42mA
Min. input voltage 10.8V DC
Number of Outputs 2
Operating temperature (max.) +90°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 1W
PSU features DC-to-DC converter
Type DC/DC converter (module)
Weight 1.8g
Width 6.1mm