Kingbright SC56-11GWA 14.2mm Green LED Display Cathode
MPN
SC56-11GWA
Brand
Kingbright
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
2,294 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 11 weeks
Green 14.2mm (0.56in high) seven segment LED display from Kingbright.
  • Low current operation
  • White segments and grey display surface to maximise on/off contrast
  • Attractive character appearance
  • Easy mounting on PC boards or sockets
  • IC compatible
  • Common cathode
  • 14mm (0.56 inch) digit height
Colour Green
Digit / Alpha Height 0.56in
Forward Voltage 2.2V
Length 12.6mm
Width 8mm
Common Connection Common cathode
Forward Current 25mA
Height 19mm