Kingbright SC56-11EWA 14.2mm High Efficiency Red LED Display Cathode
MPN
SC56-11EWA
Brand
Kingbright
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
5,197 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 11 weeks
High efficiency red 14.2mm (0.56in high) seven segment LED display from Kingbright.
  • Low current operation
  • White segments and grey display surface to maximise on/off contrast
  • Attractive character appearance
  • Easy mounting on PC boards or sockets
  • IC compatible
  • Common cathode
  • 14mm (0.56 inch) digit height
Colour Red
Digit / Alpha Height 0.56in
Forward Voltage 2V
Length 12.6mm
Width 8mm
Common Connection Common cathode
Forward Current 30mA
Height 19mm