Intertec ITS-LS-4035-Z-24VDC 8N - 75N Pull Type Solenoid
MPN
ITS-LS-4035-Z-24VDC
Taiwan
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
292 in stock, despatched in 4 working days
This 24V DC pull-type solenoid has a frame design and a stroke length of 25 to 40mm.
  • Extremely stable
  • Damping ring reduces noise
  • Open design with closed yoke
Type Pull
Coil Voltage 24V DC
Stroke 25 to 44mm
Solenoid Action Pull
Height 35mm
Length 85mm
Start / End Force 8 to 75N
Width 40mm
To use this facility please Sign In.
Sign In
Alternatives (1)
Questions
*Question functionality currently disabled
Question by: Product code: 50-2933
A. Hi Matthew, thank you for your question. This is a pull type solenoid which is supplied without the spring, in this range it is the push type that has the return spring included; 24V version is available on 50-2931.