Intertec ITS-LS-4035-D-24VDC 8N - 75N Push Type Solenoid
MPN
ITS-LS-4035-D-24VDC
Brand
Intertec
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
20 in stock, despatched in 4 working days
This 24V DC push-type solenoid has a frame design and a stroke length of 25 to 40mm.
  • Extremely stable
  • Damping ring reduces noise
  • Open design with closed yoke
Type Push
Coil Voltage 24V DC
Stroke 25 to 44mm
Solenoid Action Push
Height 35mm
Length 85mm
Start / End Force 8 to 75N
Width 40mm