Q. How many input interfaces does "Intertec ITS-LS-4035-D-12VDC 8N - 75N Push Type Solenoid" have?
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
This 12V DC push-type solenoid has a frame design and a stroke length of 25 to 40mm.
| Coil Voltage | 12V DC |
|---|---|
| Stroke | 25 to 44mm |
| Solenoid Action | Push |
| Height | 35mm |
| Length | 85mm |
| Start / End Force | 8/75N |
| Weight | 565g |
| Width | 40mm |