IMO SRKE-1CT-SL-24VDC 24V SPCO Automotive Relay SRK
MPN
SRKE-1CT-SL-24VDC
Brand
IMO
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Out of stock70 due on 17/08/2026
A relay that has SPCO contacts and is suitable for automotive use. Additional features include sealed construction, PC board terminals and a switching capacity of up to 45A.
  • 45A Switching capacity
  • SPCO contacts
  • PC Board terminals
  • Sealed construction
  • 24V DC coil voltage
  • Silver tin oxide contacts
  • IMO type SRK
Contact Configuration SPCO
Coil Voltage 24V
Switching Current 45A
Coil Resistance 360O
Height 26.5mm
Length 22mm
Mounting Type PCB
Operating Temperature -40 to +125°C
Switching Voltage 75V
Width 22.3mm