IMO SRZ-1CT-DL-12VDC 12VDC SPCO Automotive Relay SRZ
MPN
SRZ-1CT-DL-12VDC
Brand
IMO
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
165 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
Plug-in SPCO relay that is suitable for automotive use and has a switching capability of 30A.
  • 30A Switching capability
  • SPCO Contacts
  • Dust cover
  • 12V DC coil voltage
  • Silver tin oxide contacts
  • IMO type SRZ
Contact Configuration SPCO
Coil Voltage 12V
Switching Current 30A
Coil Resistance 90O
Height 15.5mm
Length 23mm
Mounting Type Plug-in
Operating Temperature -40 to +125°C
Switching Voltage 27V
Width 24mm