igus E200.05.100.0 Easy Chain 1000mm
Image Representative of Range
MPN
E200.05.100.0
Brand
igus
EAN-13
Order Code
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
14 in stock, despatched in 4 working days
This chain has an inside width of 57mm, and an outside width of 74.4mm with a bend radius of 100mm.
  • Easy to fill from the outside
  • Small pitch for low-noise, smooth operation
  • Protects hoses and cable from debris such as wood chips or metal shavings
  • Water and temperature resistance for extreme applications
  • Limited bend radius protects cables for optimal performance
  • No special tools needed
  • Chain and tubes can be opened and adjusted using a screwdriver
  • Low-cost
  • Supplied in lengths of 1012mm
  • Supplied with inside width of 57mm
  • Supplied with bend radius of 100mm
  • Manufacturer's part: igus E200
Length 1m
Internal Diameter 12mm