Q. Can you tell me the wall thickness please?
A. Hi Andrew. Thank you for your question. Measured at room temperature the internal wall thickness measures approximately 0.2mm - this will however increase as it is heated up and shrunk.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £15.40 |
| 5+ | £13.41 |
| 10+ | £11.24 |
Black flame retardant heat shrinkable sleeving with a 2:1 shrink ratio, supplied in 25m lengths.
| Shrinkage Ratio | 2:1 |
|---|---|
| Type | Heat Shrink Sleeve |
| Length | 25m |
| Colour | Black |
| Shrunk Diameter | 1.6mm |
| Supplied Diameter | 3.2mm |
| Unshrunk Diameter | 3.2mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Can you tell me the wall thickness please?
A. Hi Andrew. Thank you for your question. Measured at room temperature the internal wall thickness measures approximately 0.2mm - this will however increase as it is heated up and shrunk.