Q. what is the shrink temperature
A. Hi Peter, thank you for your question. This is not specified, however, the heat from a standard hot air gun will be sufficient.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £1.91 |
| 25+ | £1.70 |
A flame retardant, cross-linked polyolefin heat shrink tubing, internally coated with adhesive, which as the sleeve shrinks, melts and seals the components or cables contained.
This material is ideal for suitable for an array of applications and for producing Y-splits in cables and for terminating the ends of multi-core.
| Shrinkage Ratio | 3:1 |
|---|---|
| Type | Heat Shrink Sleeve |
| Length | 1.2m |
| Colour | Black |
| Shrunk Diameter | 2.1mm |
| Supplied Diameter | 6.4mm |
| Unshrunk Diameter | 6.4mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. what is the shrink temperature
A. Hi Peter, thank you for your question. This is not specified, however, the heat from a standard hot air gun will be sufficient.