Hongshang ART001208 Heatshrink Red 1.20 mm Shrinkage 2:1 Per Metre
Image Representative of Range
MPN
ART001208
Brand
Hongshang
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (17)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
23 in stock, despatched in 4 working days
The Hongshang ART001208 heat shrink tubing is a red, flexible material with a 2:1 shrinkage ratio, reducing from 1.20 mm to 0.60 mm diameter when heat is applied. This adhesive-free heatshrink is sold by the metre and is ideal for insulating and protecting electrical wires. Common applications include preventing abrasion and ensuring a tidy assembly of cable harnesses.
Shrinkage Ratio 2:1
Type Heat Shrink Tubing
Length Sold Per Metre
Colour Red
Material Polyolefin
Max. length sold by the metre 150m
Max. temperature +125°C
Min. temperature -55°C
Misc Attribute H-2(Z)
Nominal diameter (post-shrinkage) 0.60mm
Nominal inside diameter (pre-shrinkage) 1.20mm
Wall thickness (post-shrinkage) 0.33mm