Easy to use
I've been using the Unistrand heat shrink for years and find the 1.2m lengths ideal for my usage. It shrinks nicely and I've had no problems with it. It does what it says on the tin!
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 10+ | £0.263 |
| 50+ | £0.175 |
| 100+ | £0.153 |
Black 2.4mm heat shrink sleeving suitable for all applications. It shrinks when heat is applied; making it ideal for when a snug fit is required, on an irregularly shaped joint for example. It is also perfect for repairing wires, bundling wires together, and protecting wires or small parts from minor abrasion.
| Shrinkage Ratio | 2:1 |
|---|---|
| Type | Heat Shrink Sleeve |
| Length | 1.2m |
| Colour | Black |
| Shrunk Diameter | 1.2mm |
| Supplied Diameter | 2.4mm |
| Unshrunk Diameter | 2.4mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InI've been using the Unistrand heat shrink for years and find the 1.2m lengths ideal for my usage. It shrinks nicely and I've had no problems with it. It does what it says on the tin!