HellermannTyton 300-30120 HIS-PACK-1.2/0.6-BK 2:1 Heat Shrink In Box 1.2mm (10m)
Image Representative of Range
Order Code
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
11 in stock, despatched in 4 working days
  • Material: Polyolefin, cross-linked (POX)
  • Shrink ratio: 2:1
  • Longitudinal change after shrinkage: ±5%
  • Wall thickness: 0.40mm
  • Minimum shrink temperature: +100°C
  • Operating temperature: -55°C to +125°C
  • Dielectric strength: 20kV/mm according to ASTM D2671
  • Flammability: UL224 VW-1
  • Nominal diameter (post-shrinkage): 0.6mm
  • Nominal diameter (pre-shrinkage): 1.2mm
  • Supplied in boxes in lengths of 10m
  • Supplied in Black
  • Type: HIS Pack
  • Manufacturer's part: 300-30120 HIS-PACK-1.2/0.6
Shrinkage Ratio 2:1
Type Heat Shrink Tubing
Length 10m
Colour Black
Shrunk Diameter 0.6mm
Unshrunk Diameter 1.2mm