Faithfull FAI23018MDC Depressed Centre S/Steel Cutting Disc 230 x 1.8 x 22.23mm
MPN
FAI23018MDC
Brand
Faithfull
EAN-13
China
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
100 in stock, despatched in 2 working days
Depressed Centre Metal Cutting Discs are manufactured using Aluminium Oxide abrasive grit with fibreglass reinforcing and resin bonded to provide both safety and optimum cutting performance. Discs with a 1.8mm thickness permit fine cutting where necessary on stainless steel and high grade metals. They have been developed to make angle grinders more versatile in use by allowing better access in some applications.
Manufactured to EN 12413 standard.
SAFETY TIPS
Read the manufacturer's instructions carefully
Wear goggles to guard against flying chips or dust
Inspect the condition of the wheel frequently
Adjust the guard to deflect sparks and dust
Maintain the revs and let the wheel do the work
Don't use Depressed Centre cutting discs as grinding wheels
1 x Faithfull Depressed Centre Stainless Steel Cutting Disc 230 x 1.8 x 22.23mm
Also suitable for cutting stainless steel.
Type Cutting Discs
Diameter 230mm
Bore Size 22.23mm
Quantity 1
Bore (mm) 22.23
Max RPM / m/s 6650 / 80
Thickness 1.8mm