Evolution FURYBLADE185MULTI FURY MultiPurpose TCT CircularSaw Blade 18x20mmx16T
MPN
FURYBLADE185MULTI
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Japan
  • RoHS Compliant
  • Free UK shipping available
  • Not for sale to persons under age of 18 18+
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 4 working days
This Evolution Fury Multipurpose TCT Circular Saw Blade has the following specification:
Diameter: 185mm
Bore: 20mm
Teeth: 16
Kerf: 1.7mm
Max. Speed: 4,400/rpm
Capacity: Mild Steel: 3mm