ETA Engineering Technology 2-5000-P10-H-15A RCCB 250VAC 28VDC 15A
MPN
2-5000-P10-H-15A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tunisia
View Full Product Range (24)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 4 working days
The ETA Engineering Technology 2-5000-P10-H-15A RCCB is a safety switch designed to protect against electrical faults by detecting residual currents. Operating at 250 V AC and 28 V DC with a current rating of 15 A, it ensures reliable protection in both residential and commercial settings. This residual current circuit breaker is ideal for safeguarding electrical systems, preventing electric shock and fire hazards.
Type RCCB
Voltage Rating - AC 250V AC
Voltage Rating - DC 28V DC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 15A