ETA 3400-IG2-P10-10A RCCB 240 V AC 65 V DC 10 A 1 piece
MPN
3400-IG2-P10-10A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (24)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 6 weeks
Manufactured by ETA Engineering Technology, the 3400-IG2-P10-10A RCCB is a safety switch designed for 240 V AC and 65 V DC applications, with a current rating of 10 A. It serves as a residual current circuit breaker, providing essential protection against electrical faults by disconnecting circuits during anomalies. Typically, this product is used in residential and commercial electrical systems to enhance safety.
Type RCCB
Current Rating 10a
Voltage Rating - AC 400V AC
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
IP Rating IP40
Number of Pins 1
Switching current (max.) 10A