ESKA LP30-800F PTC Fuse 30V, 8A
Image Representative of Range
MPN
FRU800-30F
Order in multiples of 10
11 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 8A
  • Contact spacing: 10.2mm
  • Dimensions, height: 39.5mm
  • Dimensions, length: 21.6mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.02 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-800F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 8A
Package/ Case SMD
Current - Max 40A
Current - Trip 16A
Height 39.5mm
Initial Resistance 0.02O
Lead Spacing 10.2mm
Size/ Dimension height: 39.5mm