ESKA LP30-300F PTC Fuse 30V, 3A
Image Representative of Range
MPN
FRU300-30F
Brand
ESKA
EAN-13
Order in multiples of 10
101 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 3A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 28.6mm
  • Dimensions, length: 11.7mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.05 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-300F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 3A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 6A
Height 28.6mm
Initial Resistance 0.05O
Lead Spacing 5.1mm
Size/ Dimension height: 28.6mm