ESKA LP30-185F PTC Fuse 30V, 1.85A
Image Representative of Range
MPN
FRU185-30F
Order in multiples of 10
19 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 1.85A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 24.6mm
  • Dimensions, length: 10.7mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.06 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-185F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 1.85A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 3.7A
Height 24.6mm
Initial Resistance 0.06O
Lead Spacing 5.1mm
Size/ Dimension 10.7mm