ESKA LP30-160F PTC Fuse 30V, 1.6A
Image Representative of Range
MPN
FRU160-30F
Order in multiples of 10
16 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 1.6A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 24.6mm
  • Dimensions, length: 9.7mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.07 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-160F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 1.6A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 3.2A
Height 24.6mm
Initial Resistance 0.07O
Lead Spacing 5.1mm
Max. resistance 0.07?
Size/ Dimension height: 24.6mm