ESKA LP30-135F PTC Fuse 30V, 1.35A
Image Representative of Range
MPN
FRU135-30F
Order in multiples of 10
14 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 1.35A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 21.6mm
  • Dimensions, length: 8.9mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.08 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-135F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 1.35A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 2.7A
Height 21.6mm
Initial Resistance 0.08O
Lead Spacing 5.1mm
Size/ Dimension 8.9mm