ESKA LP30-110F PTC Fuse 30V, 1.1A
Image Representative of Range
MPN
FRU110-30F
Brand
ESKA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 10
116 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 1.1A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 21.6mm
  • Dimensions, length: 7.8mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.1 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-110F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 1.1A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 2.2A
Height 21.6mm
Initial Resistance 0.1O
Lead Spacing 5.1mm
Max. resistance 0.1?
Size/ Dimension height: 21.6mm