ESKA LP16-800F PTC Fuse 16V, 8A
Image Representative of Range
MPN
FRG800-16F
Order in multiples of 10
202 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 8A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 28.8mm
  • Dimensions, length: 13.4mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.018 Ω
  • Nominal voltage: 16V
  • Product Specifications: ESKA number: LP16-800F
Type PTC fuse
Voltage - Max 16V
Current 8A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 100A
Current - Trip 13.6A
Height 28.8mm
Initial Resistance 0.018O
Lead Spacing 5.1mm
Max. resistance 0.018?
Size/ Dimension height: 28.8mm