ESKA LP16-700F PTC Fuse 16V, 7A
Image Representative of Range
MPN
FRG700-16F
Order in multiples of 10
44 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 7A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 27.3mm
  • Dimensions, length: 11.9mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.021 Ω
  • Nominal voltage: 16V
  • Product Specifications: ESKA number: LP16-700F
Type PTC fuse
Voltage - Max 16V
Current 7A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 100A
Current - Trip 11.9A
Height 27.3mm
Initial Resistance 0.021O
Lead Spacing 5.1mm
Max. resistance 0.021?
Size/ Dimension height: 27.3mm