ESKA LP16-600F PTC Fuse 16V, 6A
Image Representative of Range
MPN
FRG600-16F
Brand
ESKA
EAN-13
Order in multiples of 10
Available to back orderBack order, lead time 4 weeks
  • Current 6A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 24.4mm
  • Dimensions, length: 11.4mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.03 Ω
  • Nominal voltage: 16V
  • Product Specifications: ESKA number: LP16-600F
Type PTC fuse
Voltage - Max 16V
Current 6A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 100A
Current - Trip 10.2A
Height 24.4mm
Initial Resistance 0.03O
Lead Spacing 5.1mm
Size/ Dimension height: 24.4mm