ESKA LP16-500F PTC Fuse 16V, 5A
MPN
FRG500-16F
Brand
ESKA
EAN-13
Order in multiples of 10
134 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 5A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 21.5mm
  • Dimensions, length: 11.1mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.044 Ω
  • Nominal voltage: 16V
  • Product Specifications: ESKA number: LP16-500F
Type PTC fuse
Voltage - Max 16V
Current 5A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 100A
Current - Trip 8.5A
Height 21.5mm
Initial Resistance 0.044O
Lead Spacing 5.1mm
Max. resistance 0.044?
Size/ Dimension height: 21.5mm