ESKA LP16-400F PTC Fuse 16V, 4A
Image Representative of Range
MPN
FRG400-16F
Brand
ESKA
EAN-13
Order in multiples of 10
Available to back orderBack order, lead time 6 weeks
  • Current 4A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 21.4mm
  • Dimensions, length: 9.6mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.063 Ω
  • Nominal voltage: 16V
  • Product Specifications: ESKA number: LP16-400F
Type PTC fuse
Voltage - Max 16V
Current 4A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 100A
Current - Trip 6.8A
Height 21.4mm
Initial Resistance 0.063O
Lead Spacing 5.1mm
Max. resistance 0.063?
Size/ Dimension height: 21.4mm