ESKA LP16-1000F PTC Fuse 16V, 10A
Image Representative of Range
MPN
FRG1000-16F
Brand
ESKA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 10
24 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 10A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 32.4mm
  • Dimensions, length: 17.2mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.012 Ω
  • Nominal voltage: 16V
  • Product Specifications: ESKA number: LP16-1000F
Type PTC fuse
Voltage - Max 16V
Current 10A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 100A
Current - Trip 17A
Height 32.4mm
Initial Resistance 0.012O
Lead Spacing 5.1mm
Max. resistance 0.012?
Size/ Dimension height: 32.4mm