ENTES ENT.A20MN Single-Phase Current Transformer 150A/5A 20mm Feed through
MPN
ENT.A20MN 150/5
Brand
ENTES
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Turkey
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
12 in stock, despatched in 4 working days
The ENTES ENT.A20MN 150/5 single-phase current transformer is designed for primary current of 150 A and outputs a secondary current of 5 A. Manufactured by Entes, it features a line feed-through diameter of 20 mm with screw-fit installation for secure application. This current transformer is typically used for monitoring and measuring electrical currents in power distribution systems.
Type Single phase current transformer
Primary Current 150A
Power Rating 5VA
Accuracy Class 1
Colour Black
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 70 mm
Fitting type Screw-fit
Height 70mm
Length 60mm
Line feed-through diameter 20mm
Secondary current 5A
Weight 200g
Width 60mm