ENTES ENT.A20MN 50/5 ENT Series Single Phase Current Transformer 50A/5A
MPN
ENT.A20MN 50/5
Brand
ENTES
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Turkey
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
19 in stock, despatched in 4 working days
The ENTES ENT.A20MN 50/5 single phase current transformer, manufactured by ENTES, handles a primary current of 50 A and outputs a secondary current of 5 A. It features a line feed-through diameter of 20 mm and is designed for screw-fitting installation. This current transformer is typically used in electrical measurement and protection systems to safely monitor and convert high currents to manageable levels.
Type Single phase current transformer
Primary Current 50A
Power Rating 1.25VA
Accuracy Class 1
Colour Black
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 70 mm
Fitting type Screw-fit
Height 70mm
Length 60mm
Line feed-through diameter 20mm
Secondary current 5A
Weight 200g
Width 60mm