Dehner Elektronik SSL60-24VF LED Driver 60W 24V Surge Protection Compact
MPN
SSL60-24VF
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
21 in stock, despatched in 4 working days
Dehner Elektronik's SSL60-24VF LED transformer provides a constant voltage of 24 V with a power output of 60 W and a current of 2.5 A. This LED driver includes surge protection and is approved for use on furniture. Typical applications include powering LED strips and other LED installations requiring a reliable and safe power supply.
Type LED transformer
Output Voltage 24V
Max Output Power 60W
Output Current 2.5A
Input Voltage 264V AC
Colour White
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 305 x 30 x 16.7 mm
Height 16.7mm
IP Rating IP20 (when built in)
Length 305mm
Max. output current 2.5A
Max. temperature 45°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Switched PSU
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Protection Class IP20
Test mark IEC / EN 61347-1, IEC / EN 61347-2-13, IEC 60598, EN 55015, EN 61547, EN 61000-3-2 Class C
Weight 165g
Width 30mm