Dehner Elektronik LED 12V200W-MM-EU Transformer 200W 12V Furniture Safe
MPN
LED 12V200W-MM-EU
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
Dehner Elektronik's LED 12V200W-MM-EU is a constant voltage LED driver delivering 200 W at 15 A, suitable for providing 12 V DC. It is approved for use on furniture and serves as an LED power supply unit or transformer. Typical applications include powering LED strips and similar low-voltage LED lighting systems.
Type LED transformer
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 200W
Output Current 15A
Input Voltage 240V AC
Colour White
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 195 x 65 x 35 mm
Height 35mm
IP Rating IP20
LED driver features Approved for use on furniture
Length 195mm
Max. output current 15A
Max. temperature 45°C
Min. input voltage 200V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Switched PSU
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Operating Current 15A
Test mark MM; SELV; TÜV
Weight 460g
Width 65mm