Wima MKS4D022202A00KS MKS4 0.022uF ±10% 100V Radial Polyester Film Capacitor
MPN
MKS4D022202A00KS
Brand
Wima
Order Code
Country of Origin
Germany
Discontinued
A 100V 22nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 10%
  • Dimensions 2.5 x 7 x 10mm
  • PCM 7.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.022µF
Tolerance 10%
Voltage 100V
Material Polyester
Dimensions 2.5 x 7 x 10mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 7.5mm