Q. What fuse rating should be purchased for the external IEC mains cable?
A. Hi, thank you for your question. The unit has a rear fuse rated at 250ma so any of the low fuse rated leads will do - 23-6452 would do the job.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £52.49 |
At just 16cm wide, the Voltcraft PS-1152A makes an ideal basic space-saving bench power supply for lower voltage ranges from 1.5V to 15V. This electronically regulated linear power supply has a fixed current limit at 1.5A. The PS-1152A is protected against overheating and short circuit. The PSU is convection cooled.Overheating protection · Short circuit protection.
Please order the appropriate power cable under order code 23-6446.
Not recommended for use as a battery charger.
| Type | Bench PSU |
|---|---|
| Output Current | 22.5W |
| Output Voltage | 15V |
| Number of Outputs | 1 |
| Input Voltage | 230V |
| Output Current Max. | 1.5A |
| Output Current Min. | 1.5A |
| Output Voltage Min. | 1.5V |
| Outputs | 1 |
| Temperature Range | +5 to +40°C |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. What fuse rating should be purchased for the external IEC mains cable?
A. Hi, thank you for your question. The unit has a rear fuse rated at 250ma so any of the low fuse rated leads will do - 23-6452 would do the job.
These are super little units for powering up noddy circuits. They don't take up much bench space either.